پینی شو - نیازمندی‌ های رایگان، آگهی‌های خرید، فروش نو و دست دوم و کارکرده
پینی شو - نیازمندی‌ های رایگان، آگهی‌های خرید، فروش نو و دست دوم و کارکرده
سید مصطفی میرسلیم: واردات خودرو باید منتفی شود

سید مصطفی میرسلیم: واردات خودرو باید منتفی شود

مفهوم مصوبه واردات خودرو مجلس این است که تولیدکننده خودرو در ازای صادراتی که دارد، از محل ارز حاصل از صادرات، اجازه واردات خودرو را داشته باشد. هدف از این کار تنظیم بازار است. امروزه در بازار قیمت خودرو افزایش پیدا کرده، اما بیشتر این افزایش قیمت‌ها بحث روانی بازار است و دلیل دیگر هم عدم‌ثبات در تصمیم‌‌گیری‌ها است که متولی این تصمیم‌گیری‌ها وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

سید مصطفی میرسلیم با اشاره به مخالفت مجدد هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام با واردات خودرو، اظهار داشت: «واردات خودرو برخلاف سیاست‌های کلی نظام است.»

وی در تشریح علت مخالفت هیئت عالی نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام با واردات خودرو گفت: «کشور ما در شرایط کنونی وضعیت خوبی از لحاظ ارزی ندارد و باید ارز در اختیار کشور صرف واردات کالاهای اساسی و ضروری شود. خودرو جزء کالاهای اساسی نیست و نباید ارز کشور را صرف واردات خودرو کرد.»

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: «واردات خودرو باعث می‌شود به تولیدکنندگان داخلی لطمه وارد شود و این کار به مصلحت نیست. البته مشکلاتی از نظر کیفیت تولیدات داخلی خودرو وجود دارد که باید حل و فصل شود ، اما راهکار آن فنی است نه اینکه با واردات خودرو باعث تعطیلی و یا رکود فعالیت‌های داخلی صنعت خودرو شویم.»

میرسلیم متذکر شد: «خوشبختانه در سال‌های گذشته زحمات زیادی در این زمینه کشیده شده که نشان می‌دهد صنعت خودرو داخلی ما حرکت اصلاحی خوبی را در زمینه‌های فنی آغاز کرده است، اما هنوز این اقدامات تکمیل نشده است و باید این روند اصلاحی ادامه پیدا کند.»

سید مصطفی میرسلیم در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا واردات خودرو به کل منتفی می‌شود، گفت: «واردات خودرو باید منتفی شود، چراکه برخلاف سیاست‌های کلی نظام است.»

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به مصوبه مجلس مبنی بر اینکه واردات خودرو به‌ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو است، تصریح کرد: «واردات خودرو به‌صورت کلی برخلاف سیاست‌های نظام است، چراکه ما تولید داخلی خودرو را داریم و میزان تولید داخلی خودرو پاسخ‌گوی نیازهای داخلی کشور است و حتی میزان تولید بیشتر از نیازهای کشور است.»

میرسلیم درباره اظهارات برخی از افراد مبنی بر اینکه باید با واردات انحصار تولید خودرو را از بین ببریم، بیان کرد: «در حال حاضر انحصاری در خودروسازی‌ نداریم. صرفاً شرایط توزیع خودرو در کشور ما ایراد دارد که باید این مشکل هم حل شود. میزان تولید خودرو در کشورمان زیاد است و آن‌قدر خودرو در خیابان‌ها ریخته است که نمی‌توانیم راه برویم.»

وی در واکنش به سؤالی مبنی بر اینکه اگر تولید داخلی خودرو به اندازه کافی است، پس چرا مردم ماه‌ها در صف قرعه‌کشی خرید خودرو می‌مانند، اظهار داشت: «برخلاف تمام کشورهای دنیا خودرو در کشور ما کالای مصرفی نیست، بلکه متأسفانه کالایی سرمایه‌ای محسوب می‌شود.» عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: «از آنجایی که مردم ما نمی‌دانند با پول خود چه‌کار کنند تا ارزش آن کاهش نیابد، خودرو، طلا و کالاهای این چنینی خریداری می‌کنند که این راه‌ها انحرافی است.»

میرسلیم با تأکید بر اینکه خودرو کالای سرمایه‌ای نیست بلکه کالای مصرفی است، گفت: «خودرو در کشورمان به‌اندازه کافی و به میزان نیاز مردم تولید می‌شود، البته باید کیفیت تولید خودروی داخلی بهبود یابد و قیمت آن کاهش پیدا کند. همچنین لازم است دولت توزیع درست خودرو و جلوگیری از دلالی، سوء‌استفاده و واسطه‌گری در بازار خودرو را در دستور کار خود قرار دهد.» وی خاطرنشان کرد: «مجمع تشخیص مصلحت نظام با واردات خودرو مخالف است و ما این موضوع را ابلاغ کردیم.»

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط