پینی شو - نیازمندی‌ های رایگان، آگهی‌های خرید، فروش نو و دست دوم و کارکرده
پینی شو - نیازمندی‌ های رایگان، آگهی‌های خرید، فروش نو و دست دوم و کارکرده
تعریف اصطلاحات رایج در بازار مسکن به زبان ساده

تعریف اصطلاحات رایج در بازار مسکن به زبان ساده

همون طور که همه ی ما می دونیم  هر شغل و حرفه ای اصطلاحات رایج و پر کاربرد خودش رو داره . یکی از این حرفه ها ، بازار ملک و اصطلاحات رایج در میان مشاورهای املاکه ! فقط کافیه تا یکبار به آژانس های املاک مراجعه کنید تا گوشتون کلمات جدید و تعجب برانگیزی که مشاوران میگن رو بشنوه.

همه ی ما حتی برای یکبار هم در طول زندگی که شده برای پیدا کردن خونه به سراغ مشاوران املاک می ریم . اگر می خواید اون روز با شنیدن اصطلاحاتی که مشاورین املاک به کار می برن ، تعجب زده نشید در ادامه این مطلب همراه ما باشید ، تا با این اصطلاحات به زبان ساده و خیلی راحت آشنا بشید.

اصطلاحت رایج در بازار مسکن

1 – اظهار نامه

اظهارنامه ، نوشته ای است که بر اساس قانون و مقررات تنظیم می شود تا حق شخص نویسنده را از فرد دیگر طلب کند . کاربرد اظهار نامه در بازار مسکن می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد . برای مثال : اگر فردی در آپارتمان حق شارژ ساختمانی را پرداخت نکند مدیر ساختمان این حق رو دارد تا با مراجعه به مراکز قانونی اظهارنامه ی خودش را مبنی بر پرداخت نکردن شارژ ساختمان ثبت کند . این تقاضا توسط مامور قانون به طرف دیگر اعلام شده و قابل پیگیری است . همچنین در موارد دیگر می توان به پرداخت نکردن اجاره ماهیانه مستاجر اشاره کرد . که در این صورت مالک این حق را دارد تا با پر کردن برگه اظهار نامه حق خودش را طلب کند.

2 – اجاره نامه

اجاره نامه قراردادی است که طبق آن یک طرف از معامله به نام موجر ( صاحب خانه ) بخشی از مال یا دارایی خود را در قبال دریافت مبلغ مشخص در مدت زمان مشخص در اختیار فرد دیگر ( مستاجر ) قرار می دهد . بیشتر اجاره نامه ها رایج در بازار مسکن بوده اما اختصاصی برای ملک نیست و برای اموال دیگر مانند خودرو نیز به کار می رود.

3 – گواهی پایان کار

بعد از ساخته شدن ساختمان و تکمیل آن ، مامور شهرداری بررسی های لازم را انجام می دهد . و در صورتیکه تمام مراحل ساخت و ساز به درستی و با رعایت کردن نکات ایمنی انجام شده باشد یک گواهی به نام ، گواهی پایان کار برای ساختمان صادر می شود . تایید و گرفتن این گواهی بسیار مهم و ضروری بوده و بدون آن هیچ ملکی حق سند زدن را ندارد.

4 – کاربری ملک

کاربری ملک ، به نوع استفاده از آن ملک گفته می شود . نوع کاربری در سند قید می شود و استفاده دیگر از آن ممنوع است.

5 – بنچاق

بنچاق یک سند عادی است که در گذشته بسیار رواج داشته . بنچاق ها توسط افراد با سواد نوشته می شد و افراد معتمد آن را مهر و امضا می کردند .

6 –  مشاع

اگر یک ملک چند مالک داشته باشد و هر یک از آن ها میزان معینی سهم در آن ملک داشته باشند ، اما برخی از قسمت های خانه مثل ، پشت بام – حیاط – راه پله و .. به صورت اشتراکی باشد ، به اصطلاح به آن ها مشاع می گویند . مشاعات نیز جمع کلمه ی مشاع بوده که به مجموع بخش های اشتراکی گفته می شود.

7 – افراز

اگر بنابر هر دلیلی یکی از مالکان مشاع با شرکای دیگر کنار نیاید و بخواهد سهم خود را از بخش های مشترک بگیرد ، باید اقدام به مفروز شدن ملک کند . یعنی ملکی که در ابتدا مشاع بوده و بعد از حالت اشتراکی خارج شده . به این تقسیم کردن ملک ، افراز گفته می شود.

8 – سرقفلی

عبارت سرقفلی برای املاک تجاری موضوعیت دارد و عبارت است از ، معروف و یا مشهور بودن یک ملک تجاری به یک فعالیت خاص . سرقفلی جزئی از دارایی های نامشهود محسوب می شود.

9 – عرصه و اعیان

به هر ساختمانی که روی زمین ساخته می شود اعیان و به زمین ، عرصه گفته می شود.

10 – تصرف عدوانی

به خارج شدن مال و یا ملک ، بدون رضایت مالک تصرف عدوانی گفته می شود .

11 – استعلام ملک

به تحقیق کردن راجب سابقه ی ثبتی ملک از مراجع قانونی و ادارات ثبت ، استعلام ملک می گویند .

12 – ملک ثبت شده

ملکی است که ، نام ملک و حدود مشخصات ملک در دفاتر اداره ی ثبت درج شده .

13 – ملک بازداشتی

بازداشت ملک یا ملک بازداشتی ، به ملک هایی گفته می شود که با دستور مقامات قضایی هر گونه خرید و یا فروش آن ملک به صورت موقت و یا دائم وجود ندارد.

از کجا بفهمیم یک ملک بازداشتی است ؟

برای تشخیص این که یک ملک بازداشتی است یا خیر ، می تونید به پشت سند ملک رجوع کنید . در هر دو سند چه تک برگی و چه منگوله دار ، در صورتیکه ملک بازداشتی باشد مشخصات مرجع دستور دهنده کامل قید شده . لازم به ذکر است که بدانید در برخی از سندهای ملک در صورتیکه ملک بازداشتی باشد ، هیچ دلیل و یا مشخصاتی ذکر نشده . بنابراین بهتر است قبل از انجام هر گونه معامله و پرداخت پول جهت استعلام گرفتن ملک و سند آن اقدام کنید . برای اینکار می توانید به نزدیک ترین شعبه دفترخانه مراجعه کرده و از وضعیت ملک جویا شوید.

14 – ملک موروثی

ملک موروثی به ملک هایی گفته می شود که بعد از فوت یک فرد به فرزندان یا ورثه آن تعلق می گیرد . ورثه می توانند با همراه داشتن مدارک ، گواهی انحصار وراثت و فرم مالیاتی و اصل سند به اداره ثبت مراجعه کرده و درخواست صدور مالکیت کنند.

15- ملک جاری

ملک های جاری ، املاکی هستند که سند مالکیت ندارند.برای صدور سند مالکیت برای این زمین ، ابتدا آگهی همگانی صادر می شود تا همه مطلع شوند . در صورتیکه فردی ادعای بر این ملک کند می تواند اعتراض خود را ثبت کند.

16 – ملک اکازیون

ملک اکازیون اصطلاحی است که از جانب مشاورین املاک به ملک هایی که موقعیت و شرایط ویژه دارند گفته می شود.

17 – تفکیک املاک

تفکیک ملک یعنی ، تقسیم کردن یک ملک غیر منقول به قطعات کوچیکتر . خواه این ملک مشاع باشد یا غیر مشاع.

18 – ملک مجهول المالک

به ملک هایی که در دفتر توزیع اظهارنامه به نام شخص معرفی شده اما مالک اقدامی برای ثبت ملک به نام خود نکرده ، ملک ، مجهول المالک می گویند . صاحب این ملک می تواند با مدارک خود به دفترخانه جهت ثبت ملک اقدام نماید.

19 – سند تعویضی

ممکن است بر اثر اتفاقاتی سند یک ملک آسیب ببیند یا از بین برود در این صورت مالک می تواند لاشه ی سند را به اداره ثبت برده و تقاضای صدور مجدد کند.

20 – سند معارض

اگر برای یک ملک دوبار سند مالکیت صادر شود ، سند دوم را سند معارض می گویند که برای ابطال مجدد آن صدور حکم قطعی از دادگاه قانونی لازم است . تا زمانی که حکم دادگاه مبنی بر صحت دوم صادر نشده است به میزان تعارض سند دوم ، سند معارض گفته می شود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط