پینی شو - نیازمندی‌ های رایگان، آگهی‌های خرید، فروش نو و دست دوم و کارکرده
پینی شو - نیازمندی‌ های رایگان، آگهی‌های خرید، فروش نو و دست دوم و کارکرده
نکات مهم انتخاب محله برای خرید و اجاره خانه

نکات مهم انتخاب محله برای خرید و اجاره خانه

خانه جایی است که نقطه امن زندگی شماست. جایی که سقفی بالای سرتان است و با انتخاب درست آن می‌توانید زندگی با کیفیتی را تجربه کنید. البته نباید در انتخاب خانه تنها به نقشه ملک، قیمت آن و سال ساختش اهمیت دهید. چرا که نوع محله هم در افزایش کیفیت زندگی و میزان آرامش شما در خانه، نقش پراهمیتی دارد. اگر محله‌ای که قصد سکونت در آن را دارید،‌ به هر دلیلی آسایش و آرامش لازم را برایتان فراهم نکند، به مرور زمان مشکلاتی برایتان ایجاد می‌شود و شما را مجبور به نقل مکان از محله می‌کند. بنابراین باید پیش از سرمایه‌گذاری و خرید ملک در جایگاه خریدار یا مستاجر حتماً به انتخاب محله توجه داشته باشید. به همین دلیل در این مطلب قصد داریم تا شما را با نکات مهم انتخاب محله برای خرید یا اجاره خانه آشنا کنیم.

انتخاب محله و توجه به امکانات رفاهی آن

منظور از امکانات رفاهی، دسترسی محله به بازارهای روز، مراکز خرید، سوپر مارکت، میوه فروشی و نانوایی است. اگر این مراکز به محل زندگی شما نزدیک باشد، ‌دیگر نیازی به پرداخت هزینهٔ حمل و نقل برای دسترسی به آنها یا خرید اینترنتی و انتظار برای تحویل آن‌ها ندارید. خرید مایحتاج خانه؛ از قبیل نان، لبنیات، ‌میوه و … یکی از مواردی است که روزانه یا چند روز در هفته نیاز به تامین آن‌ احساس می‌شود. بنابراین اگر این مراکز در نزدیکی محل زندگیتان باشد، این نیازهای روزمره را به راحتی و با آسایش بیشتری رفع خواهید کرد. با این حساب در زمان بازدید ملکی که قصد خرید آن را دارید،‌ حتماً به مغازه‌ها‌ و مراکز خرید دور و اطراف آن توجه کنید تا از بابت امکانات رفاهی مطمئن شده و از انتخاب محله پشیمان نشوید.

دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی

مورد دیگری که در انتخاب خانه موردنظرتان باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشید، دسترسی محله به وسایل حمل‌ونقل عمومی است. وسایلی از قبیل اتوبوس‌های شهری، تاکسی و پایانه‌های تاکسیرانی، اتوبوس‌های تندرو و مترو. نزدیکی به این وسایل و استفاده از آنها باعث صرفه‌جویی در وقت و سرمایه شما می‌شود.

همچنین باید توجه داشته باشید، که وسایل حمل‌ونقل عمومی در حین نزدیک بودن، دسترسی آسانی نیز داشته باشند. به عنوان مثال شاید پایانه تاکسیرانی تنها ۲۰۰ متر با ملک شما فاصله داشته باشد؛ اما دسترسی به آن به دلیل قرارگیری در آن سوی بزرگراه برای شما مشکل باشد. بنابراین در زمان انتخاب ملک و انتخاب محله، حتماً به این مورد توجه داشته باشید.

ترافیک محله

در شهرهای بزرگ و محله‌های با تراکم جمعیت بالا،‌ ترافیک مسئله‌ای است که دغدغه زیادی ایجاد می‌کند. سنگینی ترافیک به خصوص در ساعت‌های اولیه صبح و نزدیک غروب به بیشترین میزان خود می رسد. حالا تصور کنید ملکی که قصد خرید آن را دارید، در محله‌ای با ترافیک بالا و کوچه‌ها و خیابان‌‌های باریک قرار گرفته است. در این صورت باید یک مسیر ۵ دقیقه‌ای را به دلیل سنگینی ترافیک، در حدود نیم ساعت با وسیله نقلیه‌‌تان طی کنید. بنابراین از میزان ترافیک محله مطلع شوید.

اگر قصد بازدید از ملکی را دارید، تلاش کنید در ساعات اوج ترافیک سری به محله زده و حجم ترافیک آن را بررسی کنید. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که نزدیکی ملک شما به مراکز خرید، مراکز درمانی، مدارس و ساختمان‌های دولتی نقش زیادی در تجربه ترافیک سنگین در ساعات کاری را دارد.

طرح ترافیک

قرارگیری خانه در طرح ترافیک نیز مورد دیگری است که در انتخاب محله برای سکونت باید به آن توجه کرد. طرح ترافیک در شهرهای بزرگی مانند تهران و مشهد،‌ در ساعات مشخصی از شبانه‌‌روز و در بعضی از مناطق شهری، اجرا می‌شود. بنابراین اگر قصد خرید خانه در چنین محله‌هایی را دارید، به مسئله طرح ترافیک و مشکلات عبور و مرور در ساعات طرح ترافیک توجه داشته باشید.

همچنین به این نکته توجه کنید که در محله‌هایی که در طرح ترافیک قرار گرفته‌اند، نزدیکی به وسایل حمل‌ونقل عمومی بسیار پر اهمیت‌تر است.

همسایه‌ها و بافت و فرهنگ اهالی محله

موضوع مهم دیگری که باید در خرید خانه به آن توجه کنید، همسایه‌ها و بافت اهالی محله است. در شهرهای بزرگ معمولاً اهالی شهرهای دیگر در بعضی از محله‌ها ساکن می‌شوند. مثلاً عرب‌زبان‌ها اغلب در محله دولت‌آباد تهران ساکن هستند. یا در بعضی از محله‌های شرقی تهران، ‌ارامنه بیشتری ساکن هستند. همچنین ممکن است یک محله بافت مذهبی‌نشین داشته باشد،‌ مانند خیابان ایران در شهر تهران و محله شهدا که بیشتر ساکنان آن مذهبی‌تر هستند.

توجه به این نکات به شما به عنوان خریدار یا مستاجر کمک می‌کند تا محله مناسب زندگی‌تان را بهتر انتخاب کنید. در این صورت از زندگی در محله مورد نظر لذت بیشتری خواهید برد.

سخن آخر

در مجموع عوامل زیادی در انتخاب محله برای زندگی تاثیرگذار هستند. در کنار این چند عامل مهم،‌ عوامل دیگری همچون امنیت محله، نزدیکی به مراکز تفریحی، دسترسی به مسیرهای اصلی، دوری محله از گسل‌ها و مناطق زلزله‌خیز، استاندارد بودن خیابان‌ها و شهرسازی استاندارد محله نیز در انتخاب محله مناسب مهم است.

بنابراین باید به عنوان خریدار یا مستاجر در کنار توجه به ویژگی‌های خانه‌ای که قصد معامله آن را دارید، به محله آن نیز توجه کرده و با چشم‌پوشی از کنار آن نگذرید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط