پینی شو - نیازمندی‌ های رایگان، آگهی‌های خرید، فروش نو و دست دوم و کارکرده
پینی شو - نیازمندی‌ های رایگان، آگهی‌های خرید، فروش نو و دست دوم و کارکرده
تفاوت ملک یا خانه شمالی و جنوبی در چیست؟

تفاوت ملک یا خانه شمالی و جنوبی در چیست؟

بیشتر افراد زمانی که به دنبال خانه یا ملکی می‌گردند، با اصلاحات و مفاهیم مختلف پیرامون آن همچون جنس در و نوع پنجره‌ها، نوع سند ملک، موقعیت مکانی ملک، نورگیر بودن خانه، سیستم گرمایشی و سرمایشی و … آشنا می‌شوند. مسلما با دانستن این موارد خرید بهتری را تجربه می‌کنند.

یکی از نکات مهم خرید ملک اصطلاح خانه شمالی و جنوبی است که اهمیت زیادی دارد. زیرا در هنگام بازدید از خانه اولین نکته‌ای که به چشم می خورد، نورگیری یا عدم نورگیری ملک است که این مورد را می‌شود با توجه به قرارگیری ساختمان در بخش شمالی و جنوبی مشخص کرد. در ادامه تفاوت ملک شمالی و جنوبی را بررسی می‌کنیم.

 

خانه‌های شمالی

ملک‌های شمالی خانه‌هایی هستند که قبل از اینکه وارد خانه بشوید باید از حیاط عبور کنید و بعد به خانه برسید. خانه‌هایی که موقعیت شمالی دارند از یک سمت به حیاط و از سمت دیگر در کنار ساختمان مجاور قرار دارند. خانه‌های شمالی در مقایسه با خانه‌های جنوبی نورگیری کمتری دارند. تنها منبع ورود نور در خانه‌های شمالی حیاط خانه است. گاهی اوقات معماران برای نورگیری بیشتر خانه‌های شمالی یک حیاط خلوت در پشت ساختمان طراحی می‌کنند.

خانه‌های جنوبی

خانه‌های جنوبی به خانه‌هایی گفته می‌شود که ورودی آن مستقیم به داخل خانه است و هیچ گونه حیاط یا حیاط خلوتی در ابتدای ورودی قرار ندارد. حیاط خانه‌های جنوبی در پشت ساختمان است. خانه‌هایی که موقعیت جنوبی دارند، از هر دو طرف نورگیری خوبی هم دارند. زیرا از یک سمت به حیاط و از سمت دیگر به بیرون از ساختمان ختم می‌شوند. خانه‌های جنوبی به دلیل اینکه نورگیری خوبی دارند، ظاهرا بزرگتر دیده می‌شوند. قیمت خانه جنوبی در مقایسه با خان شمالی کمی بالاتر است.

 

تفاوت‌های اصلی ملک شمالی و جنوبی

برای اینکه ویژگی هر کدام از این خانه‌ها را بیشتر بدانیم باید مواردی چون وضع نورگیری خانه، امنیت ساختمان، سر و صدا، سرما و گرما، گرد و غبار و … را بررسی کنیم.

امنیت ساختمان

خانه‌ شمالی و جنوبی را از نظر امنیت می‌توان اینگونه بررسی کرد. خانه‌های رو به حیاط نسبت به خانه‌های پشتی یا خانه‌هایی که به سمت خیابان هستند، از امنیت بیشتری برخوردارند. به دلیل اینکه اکثر سارقان برای ورود به خانه راه‌های پشتی و پنجره‌ها را انتخاب می‌کنند. به طور کلی در ملک شمالی و جنوبی حیاط ساختمان‌ها معمولا دارای حفاظ است. بنابراین سارقان از طریق حیاط‌ راه ورود ندارند.

 سر و صدا

ملک‌های شمالی با تمام مزایا و نورگیری خوبی که دارند، دچار معایبی هم هستند. یکی از این معایب، آلودگی صوتی است. با توجه به اینکه خانه‌های شمالی رو به حیاط قرار گرفته‌اند، اکثر صداهای فضای بیرون، حیاط و خیابان از داخل خانه به گوش می‌رسد. بالعکس خانه‌های جنوبی با توجه به این که خانه‌های پشتی محسوب می‌شوند، فاصله قابل توجهی با محیط بیرون دارند در نتیجه صداهای کمتری به داخل خانه منتقل می‌شود.

سرما و گرما

با توجه به توضیحات متوجه شدید که ضلع مقابل حیاط در خانه‌های مسکونی به طور کامل با فضای بیرونی ارتباط دارد؛ کما اینکه دیگر اضلاع خانه با ساختمان‌ها و دیوارهای دیگر در تماس هستند. در نتیجه خانه‌های رو به حیاط (شمالی) در مقایسه با خانه‌های حیاط پشتی (جنوبی) در مقابل سرما و گرما آسیب پذیرتر هستند. زیرا دیوارهای ساختمان‌های جنوبی به لطف همسایگان کناری خوب، پوشیده شده‌اند؛ بنابراین در مقابل گرما و سرما مصون می‌شوند.

جمع‌بندی

با توجه به افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ، ساخت و ساز نیز افزایش پیدا کرده است. در نتیجه همه افراد به دنبال خانه‌هایی هستند که ویژگی‌های مورد نظرشان را داشته باشد. یکی از این بررسی‌ها هنگام بازدید توجه به ملک شمالی و جنوبی است. شما به عنوان خریدار و مستاجر باید در این زمینه آگاهی لازم را داشته باشید. خانه‌ شمالی و جنوبی ویژگی‌های خود را دارد. به طور مثال خانه‌های شمالی نسبت به خانه‌های جنوبی نورگیری کمتری دارند، خانه‌های شمالی در مقابل گرما و سرما آسیب پذیرتر هستند و… هر کدام از این ویژگی‌ها را باید بر اساس سلیقه خود بررسی کرده تا در نهایت انتخاب درستی داشته باشید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط